පියයුරු අතිරමනීයයි. අපි හැමෝටම ඒක එහෙමයි.
ඒ ආදරය කියන්න පියයුරු සඳහා නිදහස දෙන
දවසක් තරම් විදිහක් කොයින්ද?

කාන්තාවන් කියන්නෙම සොඳුරු ජීවීන් කොටසක්.
ඔවුන්ගෙ පියයුරුත් ඒ වගේමයි. අපි එක දවසක්
ඔවුන්ගේ පියයුරු නිදහස් කරන මෙන් ඉල්ලා සිටිමු.
පියයුරු පිළිකා කියන්නෙ නිතර පරික්ෂා කළ යුතු,
බරපතල ලෙස සැලකිලිමත් විය යුතු දෙයකි.

පලවෙනි නෝ-බ්‍රා දවස සෝෂල් මීඩියාවල ආවෙ 2011 ජුලි 09 විදිහට. ඇනස්ටාසියා ඩෝනට් කියන අනවර්ත නාමයකින් මේ බව දැනුම් දුන්නා. 2013 වෙද්දි මේ දවස ඔක්තෝම්බර් 13ට යෙදෙන වග නිවේදනය වුනා.

මේ සැමරුම වෙනුවෙන් ඉහත ප්‍රකාශය ෆේස්බුක් එක පුරා ෂෙයාර් වුනා. 1200කින් සමන්විත නෝ-බ්‍රා ගෲප් එකක් හැදුනා.

2014 වෙද්දි නිල වශයෙන් මේ දවස ඔක්තෝම්බර් 13ට යෙදුනා. කොහොමත් ඔක්තෝම්බර් කියන්නෙ පිළිකා පිළිබඳ දැනුවත් කිරීමේ මාසය විදිහටයි නම්වෙලා තියෙන්නෙ. ඒ අතර විශේෂයෙන්ම මිලේනියල්ස්ලා බ්‍රා ඇඳීමට තමන්ගෙ තියෙන විරෝදයත් මුහු කරලා මේ පියයුරු පිළිකා පිළිබඳ අවධානය යොමු කිරීමේ දවස ජනප්‍රිය කළා.

1960 ගනංවල හිපි ව්‍යාපාරවල පටන් කාන්තාවන් මේ විදිහට බ්‍රා එකකින් හිරකිරීමේ සංස්කෘතියට එරෙහි අරගලයක් තිබුනා. කාන්තාවන් බ්‍රා ඇඳිය යුතුයි කියන නීතිය අභියෝගයට ලක් කළා. සමහර කාන්තාවන් විරෝධය දක්වන්න උඩුකය නිරුවතින් මහමග ඇවිද්දා. 69 අගෝස්තුවෙ ඇන්ටි-බ්‍රා දිනයක් නම් කරමින් සැන්ෆ්‍රැන්සිස්කෝ කාන්තාවන් මේ විදිහට සංස්කෘතික ඇඳුම් පැළඳුම් විසින් කාන්තාවන්ගේ නිදහස සීමා කිරීමට විරුද්ධව ප්‍රොටෙස්ට් කළා. ඒ ගොල්ලො ප්‍රසිද්ධියෙ බ්‍රා ගලවලා ගිනි තිබ්බා.

නෝ-බ්‍රා දවස එක්ක සම්බන්ද තවත් කතාවක් තියෙනවා. ඒ කැනඩාවෙ ටොරොන්ටො ප්ලාස්ටික් ශල්‍ය වෛද්‍යවරයෙක් වුනු  මිචෙල් බ්‍රවුන් පටන් ගත්ත බ්‍රා-ඬේ කියන ඉවෙන්ට් එක. ඒක ආරම්භ කලේ පිළිකා නිසා පියයුරු ඉවත් කරන කාන්තාවන්ට යලිත් තමන්ගේ පියයුරු සකස් කරගැනීම පිළිබඳ දැනුවත් කරන්න. (Breast Reconstruction An Evening of Learning and Sharing) බ්‍රෙස්ට්-රිකන්ස්ට්‍රක්ෂන්- ඇන් ඊව්නින්ග් ඔෆ් ලර්නින්ග් ඇන්ඞ් ෂෙයාරින්ග් තමයි ඒ දවසෙ නම. ඒ වගේම බ්‍රෙස්ට් කැන්සර් ගැන දැනුවත් කරන්න, පරීක්ෂා කරන්න උනන්දු කරවන්නත් මේ දවස අරමුනු කරගත්තා. මීට සමගාමීවම තමයි ඇනස්ටාසියා ඩෝනට් නෝ-බ්‍රා දවස සෝෂල් මීඩියාවලට අරන් එන්නෙ.

කොහොම වුනත් කාන්තාවන්ගෙ පියයුරු සුන්දරයි. ඒවා සිරකරන බ්‍රා එකක බැඳුමත් සමහර විටෙක සුන්දරයි. නමුත් ඒ ලිහාදැමීමෙන් පිළිකාවෙන් නිදහස් පියයුරු ගැන කියන කතන්දර ඊට වඩා සුන්දරයි. ගැඹුරුයි.