පෝර්න් හබ් කියන ස්ට්‍රීමින්ග් සෙක්ස් අධිරාජයා විසින් හෙලන් ගර්ලි බ්‍රවුන් හරි මාස්ටර්ස් ඇන්ඩ් ජොන්සන් හරි සිග්මන්ඩ් ෆ්‍රොයිඩ් හරි කළාට වඩා මෙහෙයක් මිනිස් ලිංගික සිහින කලාපය විස්තීර්න කරන්න කළා කියන එක පිලිගත යුතු ඇත්තක්.

THE CUT කියන පෙරලිකාර කාන්තා වෙබ් අඩවියෙ මෝරින් ඕ කොනර් මෙහෙම ලියනවා.

ඉරිදා උදේ නැගිටිද්දි මට ටෙක්ස්ට් එකක් ආවා ඊයෙ පාටියෙ අපි ගියාට පස්සෙ තත්වය ගැන.

“අපි හොඳටම වැදිලා ටෲත් ඕර් ඩෙයා කළා. ටෙඩුයි ඉවානුයි ඩොක් කළා”

මේ ඩොක් Docking කියන එක කරන්නෙ පිරිමි දෙන්නෙක්. ඒකට එක්කෙනෙක් හරි  සුන්නත් නොකරපු කෙනෙක් වෙන්න ඕන. ගොඩක් වෙලාවට හෝමෝසෙක්ෂුවල් හරි බයිසෙක්ෂුවල් හරි අය අතර කෙරුනත් ස්ටේ්‍රට් අයත් මේක නොකරනවා නෙමෙයි. බ්‍රොමෑන්ස් නැත්තං පිරිමි දෙන්නෙක් අතර සහෝදර බැඳීමෙ උච්චාවස්තාවක් විදිහටත් ඩොකින්ග් කරන අය ඉන්නවා.

ඒක කරන්නෙ මෙහෙමයි. පිරිමි දෙන්නෙක් මූනට මූන හිටගෙන ලිංගයන් ප්‍රානවත් කරගන්නවා. දෙන්නම තමතමන්ගෙ පෙරසම පස්සට අදිනවා. ශිෂ්නයන් එකිනෙකා ගෑවෙන තරමට ළංවෙනවා. එක්කෙනෙක් තමන්ගේ පෙරසම අනෙකාගේ ශිෂ්න මුන්ඩයත් වැසීයන පරිදි මුදාහරිනවා. එතකොට එකම සමක් ඇතුලෙ එක විට දෙන්නාගෙම ශිෂ්න එකට මුනගැහෙනවා. එක්කෙනෙක් මාස්ටර්බේට් කරද්දි අනෙකාටත් දැනෙනවා.  ගොඩක් වෙලාවට මේ ක්‍රමයෙන් දෙන්නටම එකවිට මෝචනය වෙනවා.

මොනවා?

මං හිතන් හිටියෙ ඒක පෝර්න් වල විතරක් වෙන දෙයක් කියල. ඒක මීට කලින් ඒ පාර්ටියෙ හිටපු කවුරුවත් කරලා තිබුනෙත් නෑ. ඒත් සමහර වෙලාවට ඒ වගේ අමුතු දෙයක් ඔලුවට ගියාම ඒක කොහොම හරි අත්හදා බැලෙනවා. ගොඩක් වෙලාවට ආශාව හෝ කුතුහලය නිසාම. ඇත්තටම ඒකට හේතුවක් තියෙන්නම ඕන නෑ. එහෙම දෙයක් තියෙනවා. ඔයා ඉන්නවා. ඔයාට ඒක කරලා බලන්න හිතෙනවා. එච්චරයි.

ඉන්ටර්නෙට්වල තියෙනවා 34 වෙනි වගන්තිය කියල එකක්. ඒකෙ කියන්නෙ, ඔයාට යමක් ඉමැජින් කළ හැකිද, ඒ සඳහා වූ පෝර්න් එකක් පවතී කියල. ඒක අනිවාර්යයි. 

දැන් අපි ඉන්ටර්නෙට් පෝර්න් යුගයෙ පිනුම් ගගහා ඉන්න හින්ද අපිට පුළුවන් තව නියමයක් එකතු කරන්න.

“යම් පෝරන් එකක් පවතීද, මිනිසුන් විසින් එය අත්හදා බලනු ඇත”. ඒක 35 වෙනි නියමය වෙන්න පුළුවන්. 

ඉතින් මිනිස්සු මේක අත්හදා බලනවා නම් ඒ සමහරක් ඕක වීඩියෝ කරලා අප්ලෝඩ් කරනවා. එතන ඉඳන් මේක දිගටම ලූප් එකක් වගේ වැඩකරන්න ගන්නවා. ඉස්සර කවුරු හරි අලුත් මොනවා හරි දෙයක් ට්‍රයි කරලා වීඩියෝ කළත් වීඑච්එස් එකක් හරි ඩීවීඩී එකක් හරි විදිහට ඕක පැතිරෙන්න අවුරුදු ගානක් යනවා. ඒ වෙන්නෙත්  පුංචි කට්ටියක් අතර. ඒත් අද පෝර්න් ගැන දන්නෙ නැති කෙනෙක් නෑ. පෝර්න් කියන එක මේන්ස්ටී්‍රම් වෙලා තියෙන්නෙ.

මොකක් හරි දෙයක් ඔයා ඔයා විහින්ම ට්‍රයි කරලා බලන්න ඕන නෑ, ඒක නැරඹීමෙන්, ඒ ගැන ටෙක්ස්ට් කිරීමෙන්, ඒ ගැන ජෝක් කිරීමෙන්, ඒ ගැන හිතලා මාස්ටර්බේට් කිරීමෙන්, සර්ච් එන්ජින්වල ටයිප් කිරීමෙන් ඒ දේ සෙක්ෂුවල් විශ්වයට කැඳවන්න නිමවන්න ඔයා සමනල බලපෑම් ඇති කරනවා. මේවායින් සෙක්ෂුවල් මීම්ස් හැදෙනවා. ඉරොතික ක්‍රියාවන්, ෆැන්ටසීන් මේ විදිහට ලැව්ගිනි වගේ ඇවිලිලා යනවා.

අපි මේ ජීවත් වෙන්නෙ සෙක්ෂුවල් ක්‍රියේටිවිටිවල ස්වර්ණමය යුගයෙ. ඒ හින්දම අද අපි අත්විඳින ඉරොතික පුනරුදය ඉතිහාසයේ කිසිදවසක නොවූ විරූ තත්වයේ එකක්. අද අපිට එක මිනිත්තුවකදි පුළුවන් කලිගියුලා රාජසභාවෙ කෙනෙක් ජීවිත කාලෙම දැක්කට වඩා ප්‍රානවත් වුනු ලිංගයන් දකින්න. මේකම සෙක්ෂුවල් සංස්කෘතියෙ සෑම අංශයක්ම විප්ලවීය වෙනසකට බඳුන් කරනවා. දැකීමෙන් වැඩේ නවතින්නෙ නෑ. අපි මේ දකින දේවල් නැවත ප්‍රතිනිර්මාණය කරනවා. ෂෙයාර් කරනවා. අලුත් කරනවා. මේක තමයි අපේ අද කාලෙ කින්සි වාර්තාව වෙන්නෙ. අපි අවට ඇති අතිවිශාල ප්‍රමාණයක් ඉරොතික ආශාවන් සහ චර්යාවන් විදහාපාන වේදිකාව වෙන්නෙ.

මේ සමහර මීම්ස් අපේ ඇත්ත ජීවිතේ ඇතුලට පනිනවා. මෑත කාලෙදි මේ විදිහට හැදුනු ස්පෑන්කින්, ඩොකින්ග් වගේ ගොඩක් සෙක්ෂුවල් මීම්ස් ඇත්තට ගොඩක් අය ට්‍රයි කළා.

ස්ක්වර්ට් කරන්න ඉගෙන ගන්න එක ෆෙමිනිස්ට් වැඩක්ද? බ්ලොග් එකක් කියවමින් හිටපු මගේ යාලුවෙක් දවසක් ඇහුවා. තව යාලුවෙක් මට කිව්වා සෙක්ස් කරන අතරෙ වැජයිනා එකට ගහන පිරිමි හින්ද එයාට තාවකාලික ලිංගික ඇසුරවල් එපා වෙලා කියල.

“මං හිතන්නෙ මුං මේක අල්ලගෙන තියෙන්නෙ පෝර්න් බලලා..” එයා කිව්වා.
එතකොට කොහොමද ඒක පෝර්න්වලට ආවෙ? මේක කිකිලිද බිත්තරේද වගේ ප්‍රශ්නයක්. අපි මේ විදිහට සෙක්ස් කරන්නෙ පෝර්න් හින්දද? නැත්තං පෝර්න් එහෙම වෙන්නෙ අපි එහෙම හින්දද? නැත්තං අපි හීන දකින්නෙ පෝර්න්වල වගේ  සෙක්ස් කරන්නද?

පෝර්න් පටන් ගත්ත කාලෙ ඉඳන් පෝර්න් හින්ද අපේ සෙක්ස් ලයිෆ් එක විනාස වෙනවා කියල අඬා වැටෙන මිනිස්සු හිටියා. පෝර්න්වල ඇතුලට කිමිදෙන කෙනෙකුට තේරෙන්න පටන් ගන්නවා පෝර්න්වලින් අපිට උගන්නන සෙක්ස් ප්‍රභේදය අනුව පෝර්න් තේරුම් ගන්න එක ප්‍රමානවත් නෑ කියල. මොකද මේ ස්ටී්‍රමින් යුගයෙදි පෝර්න්වල විවිධත්වය සහ ප්‍රමානය අපේ ඇත්ත ජීවිතේ සෙක්ස්වල පරිමානයට වඩා අධිවේගයෙන් වර්ධනය වෙනවා. පෝර්න් කියන දේ ඇත්ත සෙක්ස්වලට වඩා ලොකුයි. ඇත්ත සෙක්ස් කියන කෝදුව පොඩියි.

අපි බලන පෝර්න් අමුතුයි, වනචරයි, අපි ජීවිතේ කවදාවත් කරයි කියල හිතන්නෙවත් නැති දේවල් එතන තියෙනවා. පෝර්න් එක්ක ඇත්ත ජීවිතේ සෙක්ස්වල සම්බන්ධයක් නොපවතිනවා නෙමෙයි. ඒත් පෝර්න් ඇත්ත සෙක්ස්වලට වඩා අතිශයින්ම නිර්මාණශීලීයි. පෝර්න් කියන්නෙ සංසර්ගය කරන විලාසයන් පෙන්නීමක් නෙමෙයි. ඒ තමයි අපේ ලිංගික ආශා පරිකල්පනයේ පර්යේෂනාගාරය. ඒ තමයි හිතාගත නොහැකි වේගයෙන් පරිනාමය වන අපේ සාමූහික ලිංගික සවිඥානකත්වය.

මේ පරිනාමයේ වේගය තේරුම් ගන්න පුළුවන් මේ වෙද්දි හැදෙන සෙක්ෂුවල් මීම්ස් කොයිතරම් අපේ සාම්ප්‍රදායික ලිංගික හැසිරීම්වලින් දුරස්තද කියන එකෙන්. පුසි ස්ලැපින්, බෝල් ස්ක්වීසින් වගේ අලුත් විනෝදයන් ආස්වාදයන් අපේ සාමාන්‍ය ලිංගික ජීවිතයට අසාමාන්‍ය රසයන් එකතු කරලා තියෙනවා. මේවා අලුත් නැරටිව් හදනවා. සමාජයෙදි පෝර්න්වලට විරුද්ද අය කාමරේදි ඒ විරුද්ද වුනු පෝර්න්ම නරඹනවා. සමලිංගිකත්වය ජුගුප්සාවෙන් බැහැර කරන අය තනිවුනාම සමලිංගික පෝර්න් බලනවා.

ඒ තර්කය සදාචාරය බොඳ වුනු ශෘංගාර කලාපයේ රැඩිකල් විප්ලවකාරයා විදිහට පෝර්න් හබ් ඍජුව නැගී සිටිනවා.