ලංකාවෙ කෙල්ලො බුරිය පෙන්නනවා වැඩියි කියල පිරිමි කීප දෙනෙක් ෆේස්බුක් එකේ පෝස්ට් දාලා විරෝධය පළ කරලා තිබුන. එක එක අයගේ ආශා නිරාශා සාපේක්ෂයිනෙ. මට මේ ලෝකෙම ගෑණු බුරි ප්‍රදර්ශනය කළත් බුරිය එපා වෙන දෙයක් නෙමෙයි. මුලින්ම නිරාවරණය වීමේ ආස්වාදය ගන්නා අපි ඊළඟට ඒ බුරියට අනන්‍ය වූ සෞන්දර්ය විදීම දක්වා සියුම් වෙනවා. බුරිය කියන්නෙම ප්‍රදර්ශනයට සුදුසුම ශෘංගාර බොත්තමක්. වි‍ශේෂයෙන් ගෑනුන්ගෙ.

බුරිය ගැන ඇකඩමික් ජර්නල්වල සයිකොලොජි හෝ සෙක්ස් පැත්තෙන් කිසිම දෙයක් නැති තරම්. හැබැයි ටිකක් උනන්දු වෙන කෙනෙකුට බුරිය හා සම්බන්ධ ශෘංගාර, සංස්කෘතික, ජීව විද්‍යාත්මක, ‍‍ඓතිහාසික කාරණා ගොඩක් හොයාගන්න පුළුවන්. සමහර විට ඇකඩමික්ස්ලාට බුරිය පේන්නෙ වත් නැතුව වෙන්න ඇති.

බුරිය කියන්නෙ අපේ පෙකිණිවැල කැපූ තැන. ඒක දැන් චුට්ටක් වටෙන් ඉස්සිලා, ඇතුළට ගැඹුරු වෙලා හැදිලා තියෙනවා. මේකට බෙලි බට්න් කියල කියනවා. සීයට අනූවක් විතර බුරි තියෙන්නෙ ඇතුලට ගැඹුරු වෙලා. ඒවාට ‘innies’ කියන අතරෙ එලියට නෙරා ආපු 10%ක් විතර බුරි වලට outies කියනවා. බුරිය තියෙන්නෙ අපේ ශරීරයේ හරි මැද. ඒක තමයි අපිට ජීවය ලබා දුන් කේන්ද්‍රය.

බුරියට කියනවා පුංචි යෝනිය කියලත්. මොකද ඒ තරම් බුරිය දැක්කම යෝනිය මතක් වෙන ගතියක් තියෙන හින්ද.

පරිණාමවාදී මනෝ විද්‍යාඥයන් කියන විදිහට පිරිමි කොහොමත් ස්ත්‍රී සිරුරේ විවෘත වුනු සිදුරුවලට ආශක්තයි. තොල්වලට, නාස් සිදුරු වලට, අධෝ මාර්ගයට පිරිමි සහජාශයෙන්ම කැමතියි. බුරිය අනිත් තැන් වගේ විවෘත සිදුරක් නොවුනත් ඒක වැඩි ශෘංගාර ආකර්ශනයක් දනවනවා. ඒකට හේතුව යෝනිය සහ බුරිය අතර රූපමය සමානත්වය. එල්මා බෙස් කියන මනෝවිද්‍යාඥවරිය තමයි බුරිය කියන්නෙ පුංචි වැජයිනාවක් විදිහට හැඳින්නුවෙ.

බුරිය ආදරවන්තයන්ව හැමතිස්සෙම කුතුහලයෙන් පුරවනවා. ඇඟිලි තුඩුවලට, දිවට හරියටම හරියන, සිරුරේ හරි මැද සුමටම තැනක පිහිටි මේ අනුරාගී සිදුර පිරිමින්ට කොච්චර දැක්කත් ඇති වෙන්නෙ නම් නෑ.

ඉතිහාසයක ඉඳින් සිත්තරුන් සහ ලේඛකයන් බුරිය ශෘංගාර කලාපයක් හැටියෙන් හඳුනාගත්තා. සමහර බටහිර රටවල් පවා සමහර කාල වලදී බුරිය තහනම් කරලා තිබුන. එය අශෝභන දෙයක් විදිහට සැලකුවා. ප්‍රදර්ශනය කිරීම වනචරයි කිව්වා. එය වසා තැබිය යුතු දෙයක් විදිහට නීති පැනවුනා. ඒ අතර තවත් සමහර රටවල සමහර කාලවලදී බුරිය උත්සවාකාරයෙන් ආදරවන්තයන් විසින් සැමරුවා.

බටහිර අසූ ගනන් වෙනකල්ම බුරිය ප්‍රදේශය විවෘත වුනු විලාසිතා ජනප්‍රිය වුනේ නෑ. නමුත් ඉන්දියාවේ, ජපානයේ වගේ රටවල අතීතයේ පටන්ම බුරියට විශේෂ පිලිගැනීමක් තිබුන.

බුරිය නිකංම අනුරාගී තැනක් විතරක් නෙමෙයි ඒකෙ අමුතු ගුප්ත බවකුත් බුරියට ආදරය කරන්නන් විසින් හඳුනාගත්තා.

මේ වෙද්දි ලස්සනම බුරි තියෙන්නෙ එමිලි රටාකොව්ස්කි, පැරිස් හිල්ටන් සහ වැනීසා හජන්ස්ට කියලයි කියන්නෙ.

මැඩෝනාට තියෙනවා බුරිය පෙන්නන්න ලොකු ආශාවක්. ඒක එයාගෙ ට්‍රේඩ් මාර්ක් එකක්.

‘මං ආසම බට්න් එක මගේ බෙලි බට්න් එක. මගේ බුරිය හරිම ලස්සන බුරියක් කියල මං දන්නවා. බුරියට ඇඟිල්ල දැම්මම මගේ ඇගේ හරි මැදින් උත්තේජනය වෙන ස්නායුවක් මගේ කොඳු නාරටිය දිගේ විදුලියක් යවනවා’

මැඩෝනා කියනවා.

ඇමරිකාවෙ බුරිය ප්‍රදර්ශනය කිරීමේ විප්ලවීය කාර්යයක් කලේ 1970 ගණන්වල cher කියලයි කියන්නෙ. බුරි චමත්කාරයේ පුරෝගාමියෙක් විදිහට ඇයව හඳුන්වනවා. අසු ගනං වෙද්දි අම්බානක සාම්ප්‍රදායික ඩිස්නිලාත් නිරුවත් සිරුර එහෙන් මෙහෙන් පෙන්නන්න පටන් ගන්නවා. 89 වෙද්දි ලිට්ල් මර්මේඩ් එකේ ඒරියල් එයාගෙ බුරිය හොඳටම ප්‍රදර්ශනය කරනවා.

කීරා නයිට්ලි කියනවා එයාට ලව් ඇක්චුවලි ෆිල්ම් එක හම්බුනෙ එයා බුරියට දාපු කරාබුව හින්ද කියල. අධ්‍යක්ෂවරයා රිචර්ඩ් කර්ටිස් ඒ බුරියේ පැළඳි කරාබුවට වහ වැටිලා හිටියා කියල ඇය කියනවා. ඒ ෆිල්ම් එකේ එයා කසාද බඳිද්දිත් එයාගෙ බුරියෙ කරාබුව හොඳට පේන විදිහට ඇඳුම නිර්මාණය කරලා තිබුන.

ඉසබෙලා ඇලන්ඩෙ බිත්තර ගැන ලියද්දි කියනවා, මගේ පෙම්වතාගේ බුරිය උඩට අමු බිත්තරයක් දාලා, ඒකට කපපු ළුනු ටිකක්, ලුණු ගම්මිරිස්, දෙහි බිංදුවක් සහ ටොබැස්කො සෝස් ටිකක් දාලා කන්න මම ආසයි කියල. බුරිය උඩ විවිධ දේ හලාගෙන රස විඳින පෙම්වතුන් ගැන සාහිත්‍යයේ ඕන තරම් එනවා. ඒ කැම ජාති බුරිය මත තබා ලෙවකන එක, අන්තිම වෙන තෙක් උරාබොන එක ආස්වාදනීය හැගීම් දෙනවා.

ග්‍රෙගෝරියෝ ලූක් ලතින් ඇමරිකානු ආර්ට් මියුසියම් එකේ අධ්‍යක්ෂවරයා කතාවක කියනවා, විවිධ දෙවඟන ප්‍රතිමාවල බුරියෙන් විවිධ සෞන්දර්යන් මැවුවා කියල. ඇස්ට්‍රාටා, වීනස් සහ ඇෆ්‍රොඩයිට් තුන්දෙනාගේ බුරිය තුන් ආකාරයක දෙවඟන මිහිර තුනක්. කාගෙ බුරිය වඩා ලස්සනද කියල අපිට කියන්න පුළුවන්ද?

මැඩෝනා ඉඳන් ශකීරා දක්වා හැමෝම තමන්ගේ බුරියෙන් ප්‍රේක්ෂකයා වශී කළා.

තෙලිගු සිනමාවේ බුරියට විශේෂ තැනක් හිමිවෙනවා.

‘ක්ලීවේජ් එක කියන්නෙ පියයුරු වලට කරන එබී බැලීමක් විතරයි. ඒත් බුරිය කියන්නෙ එයාගෙ සමස්ත ලිංගිකත්වයම ඉස්මතු කරන තැනක්’ කාති මහේෂ් කියනවා. බුරිය ගූගල් කරන අයගෙන් ඉන්දියාව ඉස්සරහින්ම ඉන්නවා. සාරිය සමග බුරියත්, කාජල්ගෙ බුරියත් ඉන්දියානුවො පුදුම විදිහට සර්ච් කරලා තිබුන. කේ රාඝවේන්ද්‍ර රාඕ කරපු ශෘංගාර චිත්‍රපටවල බුරිය වන්දනාමානයට පාත්‍ර කරනවා.

ෆැෂන්වල ඉස්සරහින්ම බුරිය පේන්න තියෙනවා. බුරිය කේන්ද්‍රය වශයෙන් නිරාවරණය කරන විලාසිතා බොහොමයක් තියෙනවා. ඒවා ඉවසන්න බැරි තරම් අවුස්සනසුලුයි.

බුරියේ කරාබු පැළඳීම සහ ටැටූ කිරීම නිසා බුරිය එන්න එන්නම මගහරින්නම බැරි තරමෙ ගින්දරක් වෙලා තියෙනවා

බුරිය කියන්නෙ ලෝකෙ අංක දෙකට තේරුනු ෆෙටිෂ් එක. ඒ කියන්නෙ බුරිය දකින්න ආස පිරිමි ඒ තරම් මේ ලෝකෙ සුලබයි.

බුරිය කොහොමත් ශෘංගාර කලාපයක්. එතන සංවේදනය වැඩියි. ඇගිලි තුඩින් හෝ දිවෙන් ස්පර්ශ කලොත් කිළි‍පොලා යන තරමයි. කොහොමත් බුරිය පිහිටා තියෙන්නෙ මුත්‍රාශයේ සිට යෝනිය දක්වා දිවෙන අනුරාග ස්පර්ශ කලාපය ඇතුලෙ. කාන්තා බුරියක් දිහා බලා සිටීම පවා පිරිමියෙකුට අනුරාගීයි කියලයි මනෝ විද්‍යාඥයන් කියන්නෙ.

බුරියෙන් ඇගේ ඉඟ පෙදෙසේ චමත්කාරය වෙන්වී මතුවී පේනවා. ඇගේ සශ්‍රීක බව හැගෙනවා. බුරිය අද ඊයෙ නෙමෙයි ඉතිහාසෙ පටන්ම පිරිමි ඇස් අවුස්සන්න පාවිච්චි වෙනවා.