ඒනල් සෙක්ස් සිංහලෙන් කිව්වොත් ගුද සංසර්ගය, මේ පොලොව මත මිනිස්සු බිහිවුනු කාලෙ ඉඳන්ම තියෙන්න ඇති කියලයි කියන්නෙ. ගුද සංසර්ගය කිව්වම ඒක නිකං කැත කරලා දාන ගතියක් තියෙන හින්ද මේ ලිපියෙදි ඒනල් කියන වචනෙම පාවිච්චි කරන්නම්. අවුරුදු 4000ට විතර කලිනුත් ඒනල් සෙක්ස් කරන මූර්ති හම්බුවෙලා තියෙනවා.

ඒනල් සෙක්ස් වඩාත්ම පාවිච්චි වුනේ උපත් පාලනය වෙනුවෙන් කියලයි කියන්නෙ. ගෝත්‍ර සමාජවල ඉඳන්ම මිනිස්සු මේ විකල්පය පාවිච්චි කිරීමෙන් අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීම් වළක්වන්න පුළුවන් කියල දැනගෙන හිටියා.

හැබැයි ඒනල් සෙක්ස් කියන එක අනිත් උපත් පාලන ක්‍රම හොයාගන්න කලින් පාවිච්චි වුනු උපත් පාලන සංසර්ගයක් නිසාම ලෝකෙ ජනප්‍රිය වුනා කිව්වොත් වැරදියි. ගොඩක් අය ඒකට ආස වෙන්න ගත්තා. ඒක වඩාත් ප්‍රචලිත වුනේ ඒ හින්ද. සමරිසි අය අතර මේක කොහොමත් දිගටම පැවතුනා.
මෙහෙම සමහරු අතර තිබුනට මීට අවුරුදු විස්සකට විතර කලින් බැලුවොත් ඒනල් කියන එක ලොකු ටැබූ එකක්. තමන්ගෙ බිරිඳ එක්කවත් එහෙම දෙයක් ගැන කතා කරන්න මිනිස්සුන්ගෙ තිබුනෙ බයක්. ඒක වරදක් කියන හැඟීමක්. ඒත් මේ වෙද්දි ඒනල් කියන එක ඉතාම සාමාන්‍ය දෙයක් බවට පත්වෙමින් යනවා. අස්සක් මුල්ලක් නෑර ජනප්‍රිය වෙන පෝර්න් නිසා මේක නාගරික දුෂ්කර ප්‍රදේශ හෝ උස් පහත් හෝ බෙදීමත් නැතුව හැමෝගෙම අත්හදා බැලීමක් වෙනවා. ඇත්තටම වෙන විදිහකට කිව්වොත් අපි ඉස්සරට වඩා ලිංගිකව විවෘත සමාජයක් බවට පත්වෙලා තියෙනවා. ඒකට අවශ්‍ය ලිංගික අධ්‍යාපනය ලැබුනෙ පෝර්න් වලින්.

ඒනල් කියන එක ආස්වාදජනක ලිංගික අත්දැකීමක් වුනාට ඒක හැම ගැහැනියක්ම කැමති වෙන විදිහෙ එකක් නෙමෙයි. සමහරුන්ට මේක වේදනාකාරීයි. තෘප්තියක් ලබා දෙන්නෙ නෑ. ඒ වගේම සමහරුන්ට මේක දිව්‍යමය අත්දැකීමක්. මෙතෙක් අත්නොවිඳි තරමෙ සුරතාන්තයක්. ඒක නිසා තමන්ට ඒනල් කියන එක කොහොමද කියල තමන්ගෙ අත්දැකීමෙන් තීරනය කරන්න ඕන.

ඒනල් අත්හදා බලනවා නම් සැලකිලිමත් විය යුතු කාරනා පහක්.

1. ඉස්සෙල්ලා පුරුදු කරන්න – එකපාර ශිෂ්නය ඇතුල් කරනවා වෙනුවට බට් ප්ලග් එකක් හෝ ඇඟිල්ලක් මගින් ටිකින් ටික ඒ අවට මාංශපේශීන් ඉහිල් කරන්න. ඇතුල්වෙන්න ඉඩදෙන තරමෙ රිලැක්ස් බවක් දැනෙන කල් පමා කරන්න. එක පාර මේක බැරි වෙන්න පුළුවන්. ඒත් හෙමින් උත්සාහ කරන්න.

2. ලූබ් පාවිච්චි කරන්න. එයින් ලිස්සා යාම පහසු කරනවා. අතට අහුවෙන ඕන ක්‍රීම් එකක් පාවිච්චි කරන්න එපා. සමහර රසායනික ඒ සංවේදී ප්‍රදේශයන්ට හානිකර වෙන්න පුළුවන්. ඒ සඳහාම නිපදවන ලද ලූබ් එකක් පාවිච්චි කරන්න. වැඩි මිලක සිට ඊසි ග්ලයිඩ් වගේ අඩු මිළක් දක්වා ලූබ් ෆාමසිවල තියෙනවා.

3. බඩ සූදානම්ව තබාගන්න. වැසිකිලි යාමේ අපහසුතා ඇතිනම් ඒනල් උත්සාහ කරන්න එපා. ඉතා සැහැල්ලු කුසක් ඇති වෙලාවක් තමයි මේ අත්හදා බැලීමට වඩා සුදුසු වෙන්නෙ. උණු තේ කෝප්පයක් පානය කිරීම වගේ දෙයක් වඩා හොඳින් අභ්‍යන්තරය සූදානම් කරනවා.

4. කතා කරන්න. අනිත් කෙනාට දැනෙන විදිහ, වේදනාව, ආස්වාදය ගැන නිරවුල්ව කතාබහ කරන්න. ඒනල් කරන්න කලින් වගේම ඊට පස්සෙත් මේ කතාබහ වැදගත්. මේක සිද්ද වෙන්න ඕන දෙන්නම ඉන් ආස්වාදයක් ලබනවා නම් විතරයි.

5. පිරිසිදුබව වැදගත්. ඇතුල් කරන්න කලින් වගේම ඒනල් සෙක්ස්වලින් පස්සෙ නැවත වැජයිනා එකට ඇතුල් කරනවා නම් හොඳින් නැවත හොඳින් පිරිසිදු වෙන්න වගබලාගන්න. ගුද මාර්ගයේ ඇති බැක්ටීරියාවලට පුළුවන් යෝනි මාර්ගයේ ආසාදන ඇති කරන්න. ඒ නිසා පිරිසිදු බව ගැන වගබලාගැනීම ආසාදනවලින් වැලකීමට හේතුවෙනවා.

අපේ හිතවත් පර්යේෂක කණ්ඩායමක් ලංකාවෙ කාන්තාවන් සහ ඒ අය ඒනල් සෙක්ස් දකින විදිහ ගැන ඔන්ලයින් සමීක්ෂනයක් කළා. ලංකාවෙ ඔන්ලයින් පාවිච්චි කරන අයගෙ සීමාවත්, මේ වගේ පර්යේෂනයකට කැමැත්තෙන් සහභාගිවන කාන්තාවන්ගෙ සීමාවත් නිසා මේ ගැන ඔන්ලයින් පර්යේෂනයක් සාර්ව මට්ටමේ ලා සලකන්න බෑ. ඒ වගේම එක දවසක් තුල කෙරුනු මේ කටයුත්තට සහභාගි වුනේ කාන්තාවන් 30කගෙ සුළුතර කණ්ඩායමක් විතරයි. ඒ හින්ද මේක ඉතා සීමිත වපසරියක කෙරුනු ඩිප්ස්ටික් රිසර්ච් එකක් වෙනවා.

මේ පිරිසෙක් 89%ක් කාන්තාවො ඒනල් සෙක්ස් ගැන දැනගෙන හිටියා. එහෙම එකක් නොදැන හිටපු 11%ක් හිටියා. ඒනල් සෙක්ස් ගැන සමීප යාලුවො එක්ක කතාබහක් ඇතිවෙලා තියෙනවද කියල අහපු ප්‍රශ්නෙට 73%ක් ඔව් කියල උත්තර දුන්නා. 27%ක් කිසිම දවසක කා එක්කවත් ඒනල් ගැන කතා කරලා තිබුනෙ නෑ.

ඒනල් සෙක්ස් නොකලත් ගොඩක් අයට ඒනල් උත්තේජනයක් ලබන්න පුළුවන්. ඇඟිල්ලෙන් දිවෙන් ටෝයි එකකින් මේක සිද්ද කරන්න පුළුවක්. මේ පිරිසෙන් 78%ක් කාන්තාවෙ ජීවිතේ කවදම හරි ඒනල් උත්තේජනයක් ලබලා තිබුන. 10% ක් කිසි දවසක එහෙම එකක් ලබලා තිබුනෙ නෑ. තවත් 10% එවන් උත්තේජනයක් ලබන්න කුතුහලෙන් පසුවුනා.

මේ උත්තේජන මොන විදිහෙ ඒවද කියල පර්යේෂකයො ඇහුවා. මෙතනදි ඇඟිලි ඇතුල්කිරීමෙන් 76%ක් ඒ ප්‍රදේශය ලෙවකෑමෙන් දිවගෑමෙන් 67%ක් ශිෂ්නයක් ඇතුල් කිරීමෙන් 59%ක් සෙක්ස් ටෝයිස් පාවිච්චි කිරීමෙන් 47%ක් උත්තේජන අත්දැකීම් ලබලා තිබුන.

මේ අයගෙන් වැඩිම පිරිසක් කැමති වුනේ දිවෙන් උත්තේජනය කරන එකට. ඊලගට ඇඟිල්ල පාවිච්චි කරන එකට. ඊට පස්සෙ සෙක්ස් ටෝයි එකක් යොදාගන්නවට. ශිෂ්නය ඇතුල් කිරීමේ උත්තේජනයට කැමති වුනෙ 19%ක කොටසක් විතරයි.

මේ කාන්තාවන්ගෙන් 57%ක් ස්වයං වින්දනය කරන අතරතුර ඒනල් උත්තේජන අත්දැකීමක් ලබා තිබුන. 34%ක් කිසි දවසක එහෙම ට්‍රයි කරලා තිබුනෙ නෑ. ට්‍රයි කරන්න කැමති 7%ක පිරිසකුත් හිටියා.

ඒ වගේම 42%ක පිරිසක් ඒගෙන් උත්තේජනය අසීමිතව වැඩිවෙනවා කියල කිව්වා. 13%ක් ඒක සම්පූර්ණයෙන්ම ප්‍රතික්‍ෂේප කළා. ට්‍රයි කරලත් ඒක හරියටම දන්නෙ නැති 7%ක් හිටියා. කරලත් නැති දන්නෙත් නැති 36%ක් හිටියා.

මේ පිරිසෙන් 69%ක් ඒනල් අත්හදා බලන්න තව යාලුවෙකුට නිර්දේශ කරන බව කිව්වා.

මේ කාන්තාවන් තමන්ගෙ අත්දැකීම ගැන විවිධ සටහන් තියල තිබුන.

“ක්ලිට් එක ස්පර්ශ කරන අතරෙ පිටිපස්සෙන් යමක් ඇතුල්කිරීම අතිශය ආස්වාදජනකයි. හැබැයි ඒ වෙලාවට අපි කැමති කෙනෙක් හිතෙන් මවාගන්න ඕන. එහෙම නැතුව කිසි වැඩක් නෑ.”

“ඒක හරිම කින්ක් අත්දැකීමක්. ඒක මරු”

“ඒනල් ප්ලෙෂර් එක වැජයිනල් ප්ලෙෂර් එකට වඩා වෙනස්. ඒක කෙනෙක් ලබන්න වටින අත්දැකීමක්. වේදනාව තුලින් ලබන අමුතුම සතුටක් ඒක”
“මට නං දිව්‍යමයයි. ඒකට සම කරන්න වෙන එකක් නෑ”

“ගොඩක් අය බයයි”