ස්ක්වර්ට් කරනවා කියන්නෙ ස්ත්‍රී මෝචනයට. ඒත් ඒ වචනෙන් ස්ක්වර්ට් එකක තියෙන ආශ්චර්ය දනවන්න බෑ. ඒක හින්ද අපි පාවිච්චි කරමු රිදී වැස්ස කියල.

ගැහැණියකට ස්ක්වර්ට් කරන්න පුරුෂ ලිංගයක් අවශ්‍ය නෑ. ඒකට ඇත්තටම ඕන කරන්නෙ යුරේත්‍රාවක්. යුරේත්‍රාව කියන්නෙ මුත්‍රා එලියට අරන් එන නාලය.

හැබැයි ස්ක්වර්ට් කරද්දි එලියට විදින්නෙ මුත්‍රා නෙමෙයි. මුත්‍රා යම් ප්‍රමාණයක් එක්ක තවත් ශ්‍රාවයන් මේ මුත්‍රා විවරය තුලින් එලියට විදින එකයි සිද්ද වෙන්නෙ. එහෙම වෙන්නෙ උපරිමයට ලිංගිකව අවදි වෙලා ඉන්න තත්වයකදි හෝ සුරතාන්තයකදි. මේක යෝනි මාර්ගය තෙත් කරන ශ්‍රාවයන්ට වඩා වෙනස්.

රිදී වැස්ස අපි හිතනවට වඩා සුලබ එකක්. ඉතා සුළු ප්‍රමාණයක් යොදාගෙන කරපු පර්යේෂණයක් අනුව කාන්තාවන් 233කින් 126ක්ම ජීවිතේ එකවතාවක් හරි ස්ක්වර්ට් කරලා තිබුන. ඒ කියන්නෙ 54%ක් විතර ප්‍රතිශතයක්.

ස්ත්‍රී මෝචනයයි රිදී වැස්සයි කියන දෙකම එකක් විදිහට සලකන්න පුළුවන්ද කියන එක ගැනත් පරස්පරතා තියෙනවා. ගොඩක් අය මේක දෙකක් විදිහට අත්විඳිනවා. රිදී වැස්ස වහින එක ස්ත්‍රී මෝචනය සිද්ද වෙනවට වඩා බහුලයි කියලයි කියන්නෙ.

එතකොට ස්ත්‍රී මෝචනයක මොනවද පිටවෙන්නෙ? මෝචනයකදි පිටවෙන්නෙ සුදු පැහැති කිරි වලට හුරු ශ්‍රාවයක්. එහි අඩංගු සමහර දේ පිරිමි ශුක්‍රානුවලටත් සමානයි.

ස්ත්‍රී මෝචනයක් සිද්ද වෙන්නෙ ස්කීන්ගේ ග්‍රන්ථිය කියල හැඳින්වෙන කොටසින්. යුරේත්‍රාව වටේටයි මේ ග්‍රන්ථි පිහිටන්නෙ. මේකට කියනවා ස්ත්‍රී ප්‍රොස්ටේට් එක කියලත්. මේ ග්‍රන්ථිවලින් යුරේත්‍රාවට ශ්‍රාවයන් පිටකළ හැකි විදිහට විවෘත වීම් තියෙනවා. 1800දි ඇලෙක්සැන්දර් ස්කීන් තමයි මේ ග්‍රන්ථි ගැන පළවෙනි වතාවට විස්තර කරන්නෙ.

ඉතින් මෝචනයකදි පිටවෙන්නෙ මුත්‍රා නෙමෙයි. ගොඩක්ම ප්‍රොස්ටේට් එන්සයිම. හැබැයි රිදී වැස්සකදි මේ මෝචනය වෙන ශ්‍රාවයන් මුත්‍රා සමග මිශ්‍රවෙලයි ඒ වැස්ස නිර්මාණය වෙන්නෙ.

කෙනෙකුට මිලි 150ක් විතර ප්‍රමාණයක වැස්සක් වස්සන්න පුළුවන් කියලයි පර්යේෂණවලින් පෙන්නන්නෙ. මේ තරම එකඑක්කෙනා අනුව සහ අවස්ථාව අනුව වෙනස් වෙනවා. ඒ වගේම මෝචනයකදි දැනෙන හැඟීමත් ඒ ඒ අයට වෙනස්. සමහර කෙනෙකුට සාමාන්‍ය සුරතාන්තයක් වගේම වෙද්දි තව කෙනෙකුට ඒක කකුල් වෙව්ලන තරමෙ ආස්වාදජනක එකක්.

මේ රිදී වැහි පැණි රසයි කියලයි කියන්නෙ. ඒ හින්දම පැරණි ඉන්දියාවෙ මේ දියට සුරයන්ගේ අමෘතය කියලත් කිව්වා.

සැබෑ මෝචනයක් නම් වෙන්න ඕන සුරතාන්තයක් එක්කම වුනත් ජී-ස්පොට් එක උත්තේජනය කිරීම මගින් සුරතාන්තයට බැහැරින් මෝචනය ඇතිවෙන්න පුළුවන්. ඒ කියන්නෙ ඕගසම් එකකට නොගිහින් ස්ක්වර්ට් වෙන්න පුළුවන්. මේකට බලපාන්නෙ ඉන්න ඉරියව්ව සහ තාක්‍ෂණය.

යෝනිය ඇතුලෙ ඉදිරිපසට වෙන්න ඉහළින් ජී-ස්පොට් එක පිහිටනවා. ඇඟිල්ලක් ඇතුලට දැම්මොත් ස්පොන්ජ්මය ප්‍රදේශයක් විදිහට මේක අඳුරගන්න පුළුවන්. මේ ජී-ස්පොට් එක සහ ක්ලිටෝරිසය එකවර උත්තේජනය කිරීමෙන් ගොඩක් අය ස්ක්වර්ට් එකකට යනවා. ජී- ස්පොට් කිව්වට මේක එහෙම හුදකලා තැනක් නෙමෙයි. ක්ලිටෝරල් නෙට්වර්ක් එකේම කොටසක් විදිහටයි පවතින්නෙ. ඒ කියන්නෙ ඔයා ජී-ස්පොට් එක උත්තේජනය කරනවා කියන්නෙ ඔයා ක්ලිටොරිස් එකේ කොටසක් උත්තේජනය කරනවා කියන එක. මේක එක එක ශරීරවල පිහිටන තැන වෙනස්. ඉවසිලිවන්තව ඒක හොයාගන්න වෙනවා.

මුල් කාලෙදි ගැහැණු ස්ක්වර්ට් කරන එක ලැජ්ජාවක් කියල හිතලා ඒක පාලනය කළා. පිටවෙන්නෙ මුත්‍රා කියල හිතලා ඒ ගැන ලැජ්ජා වුනා. ඒත් කාලයත් එක්ක ඔවුන් සමග රමණය කරන පිරිමින් මේකෙන් ලබන ආස්වාදය තේරුම් ගැනීමත් එක්ක දැන් රිදී වැස්ස උත්කර්ෂවත් වෙලා තියෙනවා.

මේකට පුරුෂ ලිංගයක් හෝ ඩිල්ඩෝවක් අවශ්‍යම නෑ. ඒ වෙනුවට ඇඟිලි සහ දිව එකට යොදාගෙන වඩා ආස්වාදනීය රිදී වැසි වස්සන්නත් පුළුවන්.

එක පාරක් ස්ක්වර්ට් කළොත් ඒක දිගටම කරන්න පුළුවන් වෙනවා. එහෙම දිගට පුහුණු කළ කෙනෙකුට හිතන ඕනම වෙලාවක ඒ වැසි වැස්සීමේ මායා බලය ලැබෙනවා. යෝනියක් තියෙන ඕනම කෙනෙකුට ස්ක්වර්ට් කරන්න පුළුවන් කියලයි කියන්නෙ. ඒත් යෝනියක් තිබූ පමණින් ස්ක්වර්ට් කරනවා කියන එක අනිවාර්යයක් නෙමෙයි.

ඇඳන් තෙමෙන්න, සමහර වෙලාවට බිත්තිවලට වැදෙන්න මේ ආශාවේ දිය දහර විදිනවා. ඒ වැස්සෙ තෙමෙන්න පෙම්වතුන් ආශාවෙන් පෙළෙනවා.