මේ ලිපිය තරමක් දිග එකක්. මේක කාට වැඩක් වෙයිද කියල හිතන්නෙවත් නැතුව ලියන එකක්. මේක ලියන්නෙම ටොරු මුරානිෂිට මගේ ප්‍රණාම පිදීමක් විදිහට.

Naked Director කියන්නෙ නෙට්ෆ්ලික්ස්වල තියෙන ජැපනීස් සීරීස් එකක්. මේ වෙද්දි සීසන් දෙකක් එලියට ඇවිත් තියෙනවා. නෙට්ෆ්ලික්ස් මේ වෙද්දි වඩා විවෘත ලිංගික සමාජයක් වෙනුවෙන් (sex positive) නිර්මාණ ගණනාවක්ම මුදාහැරලා තියෙනවා. සෙක්ස් එඩියුකේෂන්, සෙක්ස්/ලයිෆ්, ඩර්ටි ලයින්ස්, සෙක්ස් එක්ස්ප්ලේන්ඩ්, ප්‍රින්සිපල්ස් ඔෆ් ප්ලෙෂර් ආදිය මේ අතර වෙනවා.

නේකඩ් ඩිරෙක්ටර් සීරීස් එකට පදනම් වෙන්නෙ ජපානෙ වැඩිහිටි සිනමාවෙ අධිරාජයා විදිහට සැලකෙන‍ ටෝරු මුරානිෂිගෙ කතාව. මුරානිෂි කියන්නෙ පිස්සු බුවෙක්. එයා තමයි මුලින්ම තමන්ගේ වීඩියෝ වෙනුවෙන් ඇත්ත සෙක්ස් කැමරාවට ගන්නෙ. ඒ වගේම බුකාකෙ කියල ප්‍රසිද්ධ පෝර්න් කාණ්ඩය හඳුන්වා දෙන්නෙත්, ‘එකිබෙන්’ කියල හඳුන්වන හිටගෙන සෙක්ස් කරන මිෂනරි පොසිෂන් එක පෝර්න්වලට ගේන්නෙත් මුරානිෂි.

1948 ඉපදෙන මුරානිෂි ඉස්කෝලෙන් එලියට ආවට පස්සෙ මුලින් බාර් ටෙන්ඩර් කෙනෙක් විදිහටත් පස්සෙ ඉංග්‍රීසි අච්චු පොත් අලෙවිකරන්නෙක් විදිහටත් වැඩ කරනවා.

ටෝරු මුරානිෂි ඇඩල්ට් වීඩියෝ ලෝකෙට එන්නෙ 1980 ගණන්වල. එතකොට ඉන්ඩස්ට්‍රි එක හැදෙන කාලෙ. මුරානිෂි ඉන්ස්පයර් වෙන්නෙ ඒ කාලෙ ජනප්‍රිය පින්ක් ෆිල්ම් බලලා.

මොනවද මේ පින්ක් ෆිල්ම් කියන්නෙ?

පින්ක් ෆිල්ම්ස් කියන්නෙ 1960 ගණන්වලදි ජපානෙ පටන් ගන්න සොෆ්ට්කෝර් පෝර්න් ෆිල්ම් රැල්ලක්. මේ ෆිල්ම් හැදුනෙම ඉන්ඩිපෙන්ඩන්ට් ස්ටුඩියො වලින්. සෙක්ෂුවල් කන්ටෙන්ට් වටේ ගෙතුන ත්‍රිලර්, ක්‍රයිම්, රොමැන්ටික් ආදී විවිධ ජොන්රාවල කතා පින්ක් ෆිල්ම් විදිහට ප්‍රදර්ශනය වුනා. මේවා ඒ කාලෙ සැලකුවෙ කතාවත් නොකළ යුතු අවරගණයෙ චිත්‍රපටි විදිහට. ඒත් මේ වෙද්දි පින්ක් ෆිල්ම්ස් කියන්නෙ ජපානෙයේ විතරක් නෙමෙයි ලෝකයේම ඉරොතික සිනමාවට දැවැන්ත බලපෑමක් වුනු ආර්ට් ප්‍රවණතාවයක්. MUBI පවා දැන් ලෝකයේ විශිෂ්ටතම අධ්‍යක්ෂවරුන්ගෙ චිත්‍රපට එක්ක සමගාමීව පින්ක් චිත්‍රපටි ප්‍රදර්ශනය කරනවා. 60 ගණංවලදි රූපවාහිනයෙ පැමිනීමත් එක්ක ජපානයේ තියටර් සිනමාව කඩාගෙන වැටුන. මේ හින්ද තියටර්ස්වලට ඕන වුනා සෙනග නැවත ආකර්ශනය කළ හැකි වෙනස් සිනමාවක්. ශෘංගාරාත්මක, අනුරාගික සොෆ්ට්පෝර්න් කැටගරියෙ විවිධ කතන්දර අන්තිම ලෝබජට් විදිහට නිර්මාණය වෙන්න ගත්තෙ එතනදි. ජපන් භාෂාවෙන් පින්කු එයිගා කියල හඳුන්වන මේ චිත්‍රපටි සම්පූර්ණයෙන්ම ප්‍රධාන ධාරව ඉලක්ක කරගත්තා.

මේවා පෝර්න් නෙමෙයි. පින්ක් ෆිල්ම් එකක ලිංගිගේන්ද්‍රිය ප්‍රදේශයේ එක රෝමයක් හෝ පෙනුනොත් ඒ චිත්‍රපටය තහනම් වෙනවා. මේ හින්ද ගොඩක් වෙලාවට මේ නළු නිළියො රූගත කිරීමේ පහසුව පිණිස ඒ ආශ්‍රිත රෝමයන් ඉවත් කළා. සෙක්ස් යමක් සිද්ද වෙද්දි ලිංගේන්ද්‍රිය අවට පෙදෙස් ආවරණය වෙන විදිහට මල්පෝච්චියක් හෝ වෙනත් යමක් තිබ්බා. මේවා නිකං තැපැල්කාරයා ලියුමක් දෙන්න ඇවිත් සෙක්ස් කරනවා වගේ කතන්දර නෙමෙයි. සමහර පින්ක් චිත්‍රපටිවල ඉතා හොඳ ක්‍රයිම්, පීරියොඩිකල්, සරියල් ආඛ්‍යාන තිබුන. මේ රැල්ල ගින්නක් වගේ පැතිරුනා. 1970 ගණං වෙද්දි ජපන් සිනමාවෙන් බාගයක්ම පින්කු එයිගා බවට පත්වුනා.
ආපහු යමු මුරානිෂිගෙ කතාවට.

මුරානිෂි පෝර්න් මැගසින් කරන්න ගන්නවා. උරාබොන් නමින් හඳුන්වන ලිංගික ප්‍රදේශ බොඳ නොකරපු තහනම් සඟරා වගේම බිනි-බොන් නමින් හඳුන්වන යන්තමින් ඒ ප්‍රදේශ පික්සල‍රේට් කරපු සඟරා මුරානිෂි බෙදාහරිනවා. මේ නිසා කිංග් ඔෆ් උරාබොන් කියල නමක් පවා එයාට පටබැදෙනවා.

එයා වැඩිහිටි චිත්‍රපටිවලට ඇතුල්වෙන්නෙ එතනින්. ඒවා නිතරම ඇවිලෙනසුලු චිත්‍රපටි.
මේ නිර්මාණ නිරන්තරයෙන් නීතිය එක්ක ගැටුන. මුර‍ානිෂි තමයි ගුවනේ සෙක්ස් සීන් එකක් රූගත කරපු පළවෙනි අධ්‍යක්ෂවරයා වෙන්නෙ. එයා පර්ල් හාබර් එක උඩින් පියාසර කරන ගමන් පෝර්න් ෆිල්ම් එකක් රූගත කරනවා. මේ නිසා Mann Act එක යටතෙ (සුදු වහල් ප්‍රවාහන නීතිය) මුරානිෂි අවුරුදු 370ට සිරගත වෙනවා.

මුරානිෂි කියන විදිහට එයා අන්ඩර්ග්‍රවුන්ඩ් පෝර්න් ලෝකයට ඇතුල්වෙන්නෙ 1984දි. ඒක නීතිවිරෝධී සෙන්සර් නොකරපු වැඩිහිටි චිත්‍රපටි මාර්කට් එකක්. මේ නිසා මුරානිෂි හිරේ යනවා. එලියට එද්දි අතේ සතේ නෑ. දන්න එකම ශිල්පයත් පෝර්න්. එයා නීතිය අස්සෙන් රිංගලා පෝර්න් කරන්න පුළුවන් විදි හොයාගන්නවා.

‘මං සෙක්ස් කරන්න ඉන්න දක්ෂම මිනිහා නෙමෙයි. හැබැයි කැමරාවට සෙක්ස් කරන්න දක්ෂම මිනිහා මම වෙන්න පුළුවන්. එතනදි ශාරීරික භාෂාව, මුහුනෙ හැගීම් ආදිය කැමරාවට අහුකරගන්න විදිහ මං දන්නවා. ඒ වගේම මං ඒක විඳිනවා’
-මුරානිෂි

මුලින් මුරානිෂිගෙ ෆිල්ම් විකිනෙන්නෙ දවසට දහයක් වගේ. ඒ කියන්නෙ එයාට ජීවත් වෙන්නවත් ආදායමක් නෑ. වැඩ කරද්දි බඩගින්නෙ ඉඳලා එයා සෙට් එකේ හොඳට කාලා වගේ පෙන්නනවා ලැජ්ජාව වහගන්න. හැබැයි හොඳට කනබොන අඳින දවසක් ගැන හීනයක් එයාට තිබුන. අවුරුද්දක් යද්දි එයාගෙ ෆිල්ම් පනහක් විතර දවසට විකිනෙන්න ගත්තා. ඊට පස්සෙ දවසට 1000 පැන්නුවා. තට්ටු පහක හෙලිපෑඩ් එකකුත් සහිත නිවසක, රෝල්ස්රොයිස්වලින් ගමන්බිමන් යන සුඛෝපභෝගී ජීවිතයක් මුරානිෂිට ලැබුන.

මේවා VHS කැසට්. මිනිස්සු ෆිල්ම්හෝල් එකක බලන්න බැරි තරම් පුද්ගලික රහස් දේවල් බලන්න ගෙදර ටීවී එකයි, වීඩියෝ ප්ලේයර් එකයි පාවිච්චි කරන කාලෙ.

‘මගේ බිරිඳට ලෝකෙ වෙන කාටවත්ම නැති ඔරලෝසු අරන් දෙන්නත් මගේ අනෙක් පෙම්වතියන්ට නගරය පුරාම තැන් තැන්වල සුඛෝපභෝගී නිවාස අරන් දෙන්නත් මගේ ළග සල්ලි තිබුන’
• මුරානිෂි-

‘පෝර්න් හදනවා නම් කවුරුවත් මීට කලින් දැකලා නැති විදිහෙ එකක් හදන්න’ ඒකයි මුරානිෂිගෙ මොටෝ එක.

එයාගෙ වීඩියෝවල එයාම රගපානවා. නීතිය එක්ක පොරය කොයිතරම්ද කියනවා නම් ක්‍රිමිනිල් රෙකෝර්ඩ්ස් හතක් මිනිහට එරෙහිව තියෙනවා. ඩයමන්ඩ් විෂුවල්ස් කියන්නෙ මුරානිෂිගෙ නිෂ්පාදන සමාගම. පස්සෙ සැටලයිට් පෝර්න් චැනල් එකක් වෙනුවෙන් එයා තමන්ගෙ සියලු ධනය කැපකරලා යෙන් බිලියන 05ක් නැති කරගන්නවා. ඒ ණයත් මීට කලින් කවදාවත් දැකලා නැති ප්‍රමාණයක ණයක්.

මුරානිෂි පෝර්න් ලෙජන්ඩ් එකක් වෙන්නෙ ඇයි?

එයා මේ ඉන්ඩස්ට්‍රි එකට එන කාලෙ පෝර්න්වල නළු නිළියො ඇත්තට සෙක්ස් කරන්නෙ නෑ. බොරු මවාපෑමක් කරන්නෙ. මේ ෆේක් එක මුරානිෂිට දිරවන්නෙ නෑ. එයා තමයි මුලින්ම කැමරාව ඉස්සරහ ඇත්ත සෙක්ස් කරන්න ගන්නෙ. මේ වෙනුවෙන් නළුනිළියන්ට අනිත් ප්‍රොඩක්ෂන් වගේ පස්ගුනයක් විතර එයා ගෙවනවා.

මේ රියල් සෙක්ස් වීඩියෝවලට ඒ දවස්වල පෝර්න් ඉන්ඩස්ට්‍රි එකේ අයම විරුද්ධ වුනා. ඒත් මේ වෙද්දි පෝර්න්වල කවුරුවත් ෆේක් සෙක්ස් කරන්නෙ නෑ.

පෝර්න් ඉන්ඩස්ට්‍රි එකට හැමඩොරි කියන කලාව හඳුන්වලා දෙන්නෙත් මුරානිෂි. මේකට තමයි පොයින්ට් ඔෆ් විව් කැමරාව කියන්නෙ. මුරානිෂි එයාගෙ වීඩියෝ කලේ එයාම කැමරාව කරට අරගෙන. මේ හින්ද අපිට නිතරම නිළියගේ නිරුවත පේන්නෙ සංසර්ගයේ යෙදෙන කෙනාගෙ ඇස්වලින් දකින විදිහට. කොටින්ම අපි සංසර්ගයේ යෙදෙන විදිහට. මේ හින්ද තමයි මුරානිෂිව නේකඩ් ඩිරෙක්ටර් කියන නමෙන් හඳුන්වන්නෙ. මුරානිෂි එයාගෙ කැමරාවයි ශිෂ්නයයි තමයි චිත්‍රපටියට අරන් එන්නෙ.

‘පෝර්න් වීඩියෝවක් කියන්නෙ ඒ නිළියගේ ශෘංගාරය සොයා යන චාරිකාවක්. එතන තව ගොඩක් අය ඉන්නවා නම් නිළියට මේ ලිංගික ක්‍රියාව ගැන අවධානය දෙන්න බැරි වෙනවා. ඒ කියන්නෙ එයාගෙ එක්ස්ප්‍රෙෂන් එක දුර්වල වෙනවා’
මේ හින්ද මුරානිෂි එයාගෙම පුද්ගලික කාමරයක මේ රූගත කිරීම් කරනවා. එයාට වැදගත්ම වෙන්නෙ අර හැගීම ඒ විදිහටම කැප්චර් කරන එක. මේ නිසා මුරානිෂිට කියනවා ‘කිංග් ඔෆ් හැම‍ඩොරි’ කියල.

බුකාකෙ කියන වචනයත් මේ වෙද්දි ඉංග්‍රීසි යෙදුමක් තරමටම හුරුයි. මේක මුලින්ම හඳුන්වාදෙන්නෙත් මුරානිෂි. එයාට මිස්ට බුකාකෙ කියන්නෙ ඒ හින්ද. ඒ කාලෙ තිබුන සීමාවන් එක්ක ලිංගික ප්‍රදේශ ඒ විදිහටම රූගත කරන්න බෑ. ඒවා බොඳ කරන්න ඕන. මුරානිෂිට ඕන වෙනවා පුරුෂ මෝචනය පෙන්නන්න. එයා ඒකට මූණට ඉසීම කියන එක පාවිච්චි කරනවා. මේක පිරිසක් එකතු වෙලා කරද්දි තමයි බුකාකෙ කියල හඳුන්වන්නෙ. ඒක වෙන්නෙ ගැන්ග් බැන්ග් එකකදි.

එකිබෙන් කියන්නෙ හිටගෙන කරන මිෂනරි ස්ටයිල් එකට. ‘එකි’ කියන්නෙ ස්ටේෂන් නැත්තං දුම්රිය පොල කියන තේරුම. ‘බෙන්’ කියන්නෙ බෙන්ටො හෙවත් පැකට් කරපු දිවා ආහාර. ජපානෙ ස්ටේෂන්වල මිනිස්සු සාරවිටිකාරයො වගේ පෙට්ටි කරේ එල්ලගෙන බෙන්ටො විකුණනවා. මේ ස්ටෑන්ඩින්ග් සෙක්ස් පොසිෂන් එක හරියටම ස්ටේෂන් එකේ බෙන්ටො විකුණනවා වගේ. මුරානිෂි මේක නම් කරනවා එකිබෙන් ස්ටයිල් කියල.

මේක මුර‍ානිෂි ඉගෙන ගන්නෙ එයා තරුණ කාලෙදි මුනගැහුණු මැදිවයසෙ වෛශ්‍යාවකගෙන්. එයා සෙක්ස් කරද්දි මේ කාන්තාව කියනවා නැගිටලා මේ ආකාරයෙන් සෙක්ස් කරන්න කියල. ඒ අතර ‘බෙන්ටො’ කියල කියන්න කියනවා. මේ විදිහට කියද්දි මේ කාන්තාව නැවත නැවත සුරතාන්තයට පත්වෙනවා. පස්සෙ ඇය මුරානිෂිට ඇගේ කතාව කියනවා. ඇගේ මියගිය සැමියා මේ ආකාරයෙන් සෙක්ස් කරපු බවත් ඒ අතර බෙන්ටො කියන්නට පුරුදුව සිටි බවත් ඈ කියනවා. ඒක රෝල්ප්ලේ එකක්. සැමියා ස්ටේෂන් එකක බෙන්ටො විකුණන්නෙක් හැටියටත් බිරිඳ ඔහුගේ බෙන්ටො හැටියටත් ඒක රසවිඳිනවා.

අර කලින් කිව්වා වගේ මුලින්ම ගුවනේ සංසර්ගයක් රූගත කිරීමේ ගෞරවය හිමිවෙන්නෙත් ටෝරු මුරානිෂිට. එයා පර්ල් හාබර් එක උඩින් පියාසර කරන ගමන් පෝර්න් එකක් රූගත කරනවා. මේ හින්ද Mann Act හෙවත් වයිට් හියුමන් ට්‍රැෆිකින් යටතේ මුරානිෂි අවුරුදු 370ක් සිරගෙට නියම වෙනවා. අවුරුද්දකට පස්සෙ යෙන් මිලියන සීයක් ගෙවලා හිරෙන් නිදහස් වෙන්න මුරානිෂිට වාසනාව ලැබෙනවා. ඇමරිකාවට මේ ගැන සෑහෙන ජුවල් යනවා. පර්ල් හාබර් එක උඩ පෝර්න් එකක් ගහපු එක ගැන. කලින් පාර සර්ප්‍රයිස් ඇටෑක් එකක් වෙනුවට මේ පාර සර්ප්‍රයිස් ෆක් එකක් ඇමරිකාවට ලැබෙනවා.

මුරානිෂි නිතරම වීඩියෝවක කාන්තාවකගේ වැජයිනාව ලෙවකෑමෙන් අනතුරුව ‘නයිස්’ කියන පුරුද්දක් තියෙනවා. එයින් කාන්තාවට වඩාත් ආත්ම විශ්වාසයක් ලැබෙනවා කියල එයා විශ්වාස කරනවා. ජපන් භාෂාවෙන් මේක මුරානිෂි කියන්නෙ ‘නයිස් ඩෙසු නෙ’ කියල.

මු‍රානිෂිගේ එක වීඩියෝවකින් යෙන් මිලියන සීයක විතර ආදායමක් ලැබුන. ඒ වගේම අවුරුද්දක එයාගෙ ආදායම යෙන් බිලියන 10ක් විතර වුනා. එයාගෙ නිළියන්ට ඉතාම අධික මිළ ගණන් ගෙවන්නත් හිතාගන්න බැරි ගණන්වල තෑගි දෙන්නත් මුරානිෂි පුරුදු වෙලා හිටියා.
එයා පෝර්න් වීඩියෝ 1500ක් විතර නිර්මාණය කරලා තිබුන. බිස්නස් නැගලම යන කාලෙ දවස් දෙකෙන්, කාන්තාවන් පනස් දෙනෙක් එක්ක සෙක්ස් කරලා චිත්‍රපටි හදන ගානට මුරානිෂි ආවා.

එයාගෙ මුල්කාලෙ ප්‍රධාන නිළියක් විදිහට කඕරු කිරොකි හඳුන්වා දුන්නා. කිරොකි කාන්තාවන්ගේ ලිංගික නිදහස වෙනුවෙන් විවෘතව කතා කරන්නත්, ශෘංගාර අයිතිය වෙනුවෙන් එලිපිට පෙනී ඉන්නත් බය නැති කාන්තාවක්. ඇය සිසියොලිනා (හංගේරියානු පෝර්න් නිළි/දේශපාලන ක්‍රියාකාරිනී) ලින්ඩා ලව්ලේස් (ඩීප්ත්‍රෝට් නිළිය) සහ රූත් වෙස්ටයිමර් (සෙක්සොලොජිස්ට්) හා සංසන්දනය කරමින් ලිංගික විෂය ගැන කතා කරන මට්ටමට ආවා. ඇය කිහිල්ලේ රෝම වැවීම අනුරාගික ප්‍රකාශනයක් කිරීම ප්‍රකට කාරණයක්.

මුරානිෂි‍ගෙ උවමනාව වෙන්නෙ වෙන කිසිම කෙනෙක් කැමරාවට හසුකර නොගත් විදිහට නිරුවත කැමරාවට ගන්න. ජපානෙ විතරක් නෙමෙයි ලෝකෙම වෙනස් සළකුනක් තියන්න එයා හැම වැඩකදිම උත්සාහ ගන්නවා. හැබැයි ඒක කරන විදිහ කොයිතරම් ආරක්ෂිතද කියන එක ගැන සැලකිලිමත් වෙන්නෙ නෑ. ඒ නිසාමයි නීතිය නිතර එයාගෙ පස්සෙන් පැන්නුවෙ.

මේ හිතුවක්කාරකම් නිසාම කොයිතරම් සාර්ථක වුනත් මුරානිෂි බංකොලොත් වුනා. හැබැයි අවුරුදු 20ක් තිස්සෙ ගෙවලා එයා සියලු ණයබරෙන් නිදහස් වුනා. කිසි දවසක තමන්ට ණය නොගෙවා පැනලා යන්න හිතුනෙ නෑ කියල එයා කියනවා. ‘මට තිබුනෙ ලැජ්ජාවක්. මං පැනලා ගියා නම් මං අමාරුවෙන් හදාගත්ත ප්‍රතිරූපය සියල්ල අවසන් වෙනවා. මට ඕන වුනේ ගොඩඑන්න. මං ඒක කොහොම හරි කළා’

මුරානිෂි කියන ජනප්‍රිය කතාවක් තියෙනවා.

‘තමන්ගේ අධෝමුඛය පවා විවෘතව කැමරාවක් ඉස්සරහ පෙන්නපු මිනිහෙකුට බොරු කරන්න උවමනාවක් නෑ’