මේ ඉතා කෙටි ලිපිය නම් ලියැවෙන්නේ ස්වීඩනයේ ප්ලේබෝයි සඟරාවේ මේ වසරේ 2021 නොවැම්බර් කලාපයේ පළ වූ ලිපියක් ඇසුරෙන්. ලිපිය ටිකක් දිගට තිබුනත් අප සිත්ගත් එක පාඨක ප්‍රශ්නයක අනුවර්තනයක් පමණක් මෙහි ඇත.

මේ අකෘතියේ ප්‍රශ්න සහ පිළිතුරු ලංකාවේ අපට ද අරුමයක් නොවේ.
අසූ ගණන්වල සිරිකත තරුණයා වැනි පුවත්පත්වල ද මෙවැනි විශේෂාංග ජනප්‍රියව පැවතුණි.

මේ ඇත්තේ ද එවැනිම අසූ ගණන්වලත් ප්‍රචලිතව තිබූ ප්‍රසිද්ධ සඟරාවල පවත්වා ගෙන ආ පාඨක ප්‍රශ්නවලට පිළිතුරු ලබා දීම හරහා සිදුකළ ලිංගිකත්වය පිළිබඳ පැහැදිලි කිරීම් සහ දැනුවත්භාවය වර්ධනය කිරීමේ වැඩපිලිවෙලක් යැයි සිතිය හැකි විශේෂාංගයකි‍න් උපුටා ගත්තකි. මේ අයුරු වූ විශේෂාංග ඔස්සේ ඇමතු විශය පථය වන යම් ආකාරයේ සැඟව පැවති ලිංගිකත්වය පිළිබඳ රසාලිප්ත ගැටළු පුවත්පත හෝ සඟරාව වඩාත් තරුණ අය අතර ජනප්‍රිය කරවීමට යෙදු උපක්‍රමයකි. කාලයාගේ ඇවෑමෙන් මේවා සංස්කරණය හා නිර්මාණය කිරීමෙහිලා යෙදුනු අය එළිදරව් කර ඇත්තේ මේසයක් වටා වාඩි වී සේරම ප්‍රශ්නත් පිළිතුරුත් පිළිසඳරේ යෙදෙමින් ලියා පළ කළ බවකි. එනම් කිසිදු පාඨකයෙකු සිය අවංක ප්‍රශ්නයක් ලියා කවදාවත් පුවත්පත වෙතට තැපැල් කොට නැති බවය.

පසුකාලීනව ගුවන්විදුලිය සහ දුරකතනය එකට මුහුවීමේ තාක්ෂණික කඩඉම පැනීමත් සමගම මෙවැනිම විපර්යාසයක් සිදු විය.

සමහර රේඩියෝ ද අසන්නන් යැයි දැනෙන සේ මුදල් ගෙවා හොඳින් නිරවුල්ව පොයින්ට් එකට කතා කළ හැකි අය ලව්වා ස්වාභාවික ලෙස තම රේඩියෝවට කතා කරන අය සේ ඇඟවෙන සේ නොයෙකුත් වැඩසටහන් මැද්දේ රැඩිකල් අදහස් දක්වන්නට ඉඩකඩ සැලැස් වූ බව නොරහසකි. පොදුවේ අසන්නන් මේවා දන්නේ නැත‍.

ලංකාවේ එසේ විය හැකි වුවත් ස්වීඩනයේ එසේ විය නොහැකියැයි අපට සිතිය හැකිය.

මේවා කවුරුන් හෝ ඇත්තටම පුවත්පතේ සංස්කාරකවරු වෙත එවා අසන්නට ඇතැයි අපි සිතමු. මේ තෝරාගත් ප්‍රශ්න සහ පිළිතුරු ප්ලේබෝයි ස්වීඩන් සගරාවේ සංස්කාරකවරු පවා විමතියටත් විනෝදයටත් පත් කළේ යැයි සඳහන් බැවින් අවධානය යොමු කිරීමට වැදගත් යැයි සිතේ.

මුල් ලිපියේ අන්තර්ගත ප්‍රශ්න බොහොමයක් ලංකාවේ අපට අදාළත්වය ඉතා අඩු බැවින් ඒවා අතැර දමා මදක් රසවත් කොටසක් පමණක් තෝරා ගන්නට සිතුවෙමු.

මේ ප්‍රශ්නය දෙදාස්ගණන්වල යොමු වූවකි. සඳ පිළිබඳ ඇති වූ කුතුහලමය ප්‍රහේලිකාවකි. රසවත්ය.

මේ පිළිතුරු සම්පාදනය කරන උපදේශක තුමා වඩාත් ප්‍රසිද්ධ ඕනෑම ගැටළුවකට සීරියස් පිළිතුරු දෙන්නකු ලෙසය. එමෙන්ම සෑම ගැටළුවකටම ගෞරවාන්විතව සැළකූ අයෙකු ලෙසය. එබැවිනි මේ මතුපිටින් විකාරසහගත බවක් පෙනෙන මේ ගැටළුවටත් අවධානය යොමුවී ඇත්තේ.

ප්‍රශ්නය

මගේ බිරිඳ පවසන්නේ පුර පෝය සඳ පෑයු දවස්වල මගේ ප්‍රාණවත් වූ ශිශ්ණය වඩාත් විශාලව පේන බවය. නමුත් ඇය කී දේ මා විශ්වාස කරන්නේ නැති බැවින් ඇය සෑම රාත්‍රියකම මගේ ප්‍රාණවත් වූ ශිශ්ණය පුරා මාස දෙකක් තිස්සේ මැන වාර්තාවක් සකස් කරන්නට ගත්තාය. ඇත්තටම පුර පෝයට කලින් සහ ඒ දිනයේ මෙන්ම පසුදිනත් මගේ ප්‍රාණවත් ශිශ්ණය අඟල් බාගයක් අනෙකුත් දිනවලට වඩා දිගින් වැඩි බැව් නිරීක්ෂණය විය. මේ ගැන ඔබ මීට පෙර අසා ඇත් ද? මේ සංසිද්ධියට ස‌ඳේ ගුරුත්වාකර්ෂණ බලයේ බලපෑමක් තිබේ ද?
-ආර් ජේ නිව්යෝක්‍

පිළිතුර

ඒ්ක නම් හරිම අලුත් දෙයක්. ඔබගේ ලිංගික පෙදෙස ආශ්‍රිත රෝමවලත් ඝණකම වැඩිව දැනෙනව ද ඒ කාලයේ? අපට සැකයක් නෑ ඔබගේ ශිශ්ණය වර්ධනය වන වගට නමුත් ඒ සඳහා බලපාන එකම සඳ නම් ඔබගේ බිරිඳගේ තට්ටම්වල ප්‍රමාණය බව නම් නිසැකය. ඔබ දෙපළම එය සඳ එලියේ දී විශාලව පෙනෙන බවට සිතමින් ඔබ සහ බිරිඳ ඒ මිනුම ගැනීමට පෙළඹෙන ක්‍රියාවලිය තුළ සිදුවන පිබිදීම හෙයිනි ඒ විශාල බව නිරීක්ෂණය වන්නට ඇත්තේ යැයි අපට සිතේ. අන්න ඒ පිබිදීම නිසා ඇති වූ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස අර වැඩි වූ අඟල් බාගය මිනුමට හසු වන්නට ඇතිය කියා අපි සිතමු. නැත්නම් සාමාන්‍ය තත්වයන් යටතේ එවැන්නක් බලාපොරොත්තු විය නොහැකිය. සඳට ඔබගේ සිරුරේ රුධිරය හෝ දියර චලනය කිරීමට හැකියාවක් නොමැති මුත් මහ සයුරේ වඩදිය සහ බාදිය නිර්මාණය කිරීමේ හැකියාවක් නම් ඇත. අනික් අතට ගුරුත්වාකර්ෂණ බලය රඳා පවතින්නේ සඳ සහ පෘථිවිය අතර ඇති දුර ට ඇති සම්බන්ධයකිනි‍ නොඑසේ නම් කාලයේ රටාවකට නොවේ. කොහෙම වුණත් ඔබගේ බිරිඳ දෛනිකව ඔබගේ ශිශ්ණය ප්‍රාණවත් කර පරීක්ෂාවට ලක් කිරීම දිගට ම කරගෙන යාම ඉතා හොඳය.


අනුවර්තක අඥාතයි